ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 16.06.2016

İsmet Akyol; "4-6 yaş grubu çocukların eğitim görecekleri yerler, sıbyan mektepleri değil okul öncesi eğitim kurumlarıdır!"

Sıbyan Mekteplerinin yasal olmayan bir şekilde eğitim öğretime müdahale ettiği süreçte duruma ilişkin değerlendirme İsmet Akyol’dan geldi! İsmet Akyol’un açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.

…

2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Çaycuma'nın birinci gündemi 4-6 yaş sıbyan mektepleriydi!

2015-2016 eğitim ve öğretim yılı 17 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. Bu dönem eğitimde yaşanan çelişki ve eşitsizliklerin giderek derinleştiği, laik ve bilimsel değerlerden giderek uzaklaşıldığı ve dini eğitimin yaş sınırı tanımaksızın yaygınlaştırıldığı bir yıl oldu.

Eğitim alanında bu yıl Çaycuma'nın birinci gündemi hiç kuşkusuz 4-6 yaş sıbyan mektepleriydi. CHP Eskişehir Milletvekili, Parti Meclisi ve Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Eğitim Sen’in gündeme getirdiği "4-6 yaş sıbyan mektepleri" hakkında TBMM'de verdiği araştırma önergesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'dan bilgi edinme hakkı kanunu kapsamında bu konudaki verileri talep etti.

Diyanet'in Usluer’e verdiği bilgilere göre Zonguldak genelinde Diyanet’e bağlı toplam 26 sıbyan mektebi var ve bunun 15’i Çaycuma’da bulunuyor. Zonguldak genelinde sıbyan mekteplerine giden toplam öğrenci sayısı 495 ve bu rakamların 238’i Çaycuma’da. Bu verilere Diyanet (müftülük) dışındaki çeşitli cemaatlerin ve çevrelerin açtığı sıbyan mekteplerindeki rakamlar dahil değildir.

Önceki Cuma vaazlarında olduğu gibi 10 Haziran 2016 Cuma günkü vaazda da Çaycuma Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu sıbyan mekteplerine çocukların gönderilmesini istemiş ve önümüzdeki yıl Çaycuma'da sıbyan mekteplerindeki çocuk sayısının 400-450 olacağını söylemiş. Müftünün söyledikleri gerçekleşirse; Çaycuma’da bir bir kapanan ana sınıfı sayısı artar, okul öncesi eğitim kurumlarındaki öğrenci sayısı daha da azalır ve okul öncesi öğretmenlerinin önemli bir kısmı norm fazla olur.

Diğer taraftan okul öncesi eğitim kurumlarının alternatifi haline getirilmek istenen 4-6 yaş sıbyan mektepleri üzerine Çaycuma'da Eğitim Sen dışında kalan sendikalardan hiçbirinin tek bir söz dahi etmemesine -edememesine- tanıklık etti okul öncesi öğretmenleri ve Çaycuma kamuoyu.

Yine kendi çocuklarını sıbyan mektepleri yerine okul öncesi eğitim kurumlarına gönderenlerin, sıbyan mekteplerine vermiş oldukları maddi-manevi desteğe de tanıklık edildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık okul öncesi eğitim kurumlarında yaşanan bu sıkıntılı durumu görmezden gelmemelidir. Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar özellikle köylerde hızlandırılmalı, veliler için ciddi bir yük olan servis, yemek ve yardımcı personel ücreti gibi giderler devlet tarafından karşılamalıdır.

4-6 yaş grubu çocukları üzerine pedagojinin ve eğitim bilimin söylediği doğrular ışığında ısrarla "4-6 yaş grubu çocukların eğitim görecekleri yerler, sıbyan mektepleri değil okul öncesi eğitim kurumlarıdır." demeye devam edeceğiz.

"Okul öncesi eğitimin zorunlu ve tam gün olması" talebini veliler ve okul öncesi öğretmenlerimizle birlikle daha güçlü bir şekilde dile getirmeye devam edeceğiz!

4-6 yaş grubu sıbyan mektepleri başta olmak üzere eğitim alanında faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Diyanet/Müftülük eğitim işini öğretmenlere bırakmalı ve derhal kendi görev alanlarına -sınırlarına- çekilmelidir.

 

Bu yazı  2803 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş