ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 29.11.2016

ORMANLAR YOK OLUYOR!

Her geçen yıl ormanlar biraz daha azalıyor! Uydudan çekilen görüntülerle oluşturulan orman haritası son on iki yılda ormanların nasıl yok olduğunu çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor!

Son on iki yıl içinde dünya neredeyse 2,3 Milyon kilometrekarelik ormanını kaybederken, sonradan ağaçlandırma kapsamında yapılan çalışmalarla 800.00 Kilometrekarelik orman alanı kazanıldı.

Dünya üzerinde ormanların en çok yok edildiği ülkeler şunlar; Endonezya, Malezya, Paraguay, Bolivya, Zambiya ve Angola… 

Ormanlar tarihin hiçbir döneminde son yüzyıl içinde yaşadığı gibi bir yok olma süreci yaşamamıştır. Bu yok olma sürecinin en önemli sebepleri insan kaynaklıdır.

Bunlar arasında sürdürülebilir olmayan odun üretimi, yapılaşma, yangınlar ve amaç dışı kullanım sayılabilir.

Ormancılık dışı etkinliklerin orman üzerindeki olumsuz etkileri arasında en önemlilerinden biri hava kirliliği! Örneğin Yatağan’da kurulan termik santralin sebep olduğu kirlilik sonucu çevredeki ormanlar kurudu...

Ormanların yok olma nedenleri:

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği Başkanı Doç. Dr. Yücel Çağlar, Türkiye'de yangınların yanı sıra orman politikası ve hukuksal düzenlemelerin de etkisiyle, her yıl 270.000 Dönüm ormanın yok edildiğini söyledi.

Çağlar’a göre, temel neden, hukuksal düzenlemeler!

“Türkiye'de her yıl 80-100.000 Dönüm orman yanarak yok oluyor. 5-7.000 Dönüm orman tarla açma ve yerleşme, 100-150.000 Dönüm alan da 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesi uyarınca ormancılık düzeni dışına çıkarılıp Hazine’ye devredilerek ya da hak sahibi köylülere satılarak yok ediliyor.

Ormanlar zararlı böcek ve mantarların, iklim koşullarının, hava kirliliğinin etkisiyle ölebiliyor. Yoğun ve yanlış yararlanma da ormanların kendini yenileme gücünü azaltıyor. Türkiye'de ormanlık alan 20,7 Milyon hektar. 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 1. Maddesine göre orman sayılan 20,7 Milyon hektar alan devletin koruması ve gözetimi altında.

Aslında yok edilen sadece bir yüzey değil bir varlık, orman eko sistemi! 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2. Maddesi, orman sayılması gereken yerlerin belirli koşullarla orman sayılmamasına olanak tanıyor. Bu da ormanlık alanların azaltılmasına neden oluyor.

Devlet ormanı sayılan alanlar ile orman ekosistemlerinde azalmaya yol açan nedenlerin başında hukuksal düzenlemeler geliyor. Yürürlükte bulunan çok sayıda hukuksal düzenleme, doğrudan ve dolaylı olarak orman azalmasına yol açıyor.

Orman yönetim planları gerektiğince doğru verilere ve çözümlemelere dayandırılmayan hedefler içeriyor. Türkiye'de ormanlar kurallarına göre yönetilmiyor ve adeta ayakta ölüyor.”  

 

Bu yazı  2075 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş