ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 31.03.2017

Ahmet Çolakoğlu yaşananlardan habersiz!

“Bu arkadaşların ihraç edilmiş olması siyasi bir karar değildir. Bu konuda yargı bu şekilde karar vermiştir, yargı bağımsızdır. Valilik bünyesinde bir komisyon kurulmuştur. İtiraz edenlerin dilekçelerine bakılıp karar verilmektedir. İhraç edilen arkadaşlar imza kampanyası ve başka etkinlikler yapmaktadırlar!” demesi; “PES!” dedirtti!

Yaşanan hukuksuzluklardan habersiz, olmayanı var gösteren Çolakoğlu’nun ülke gerçeklerinden bu denli kopuk olması hangi kişilerce yönetildiğimizin de göstergesi!

Çaycuma Sanat olarak Çolakoğlu’nu “Bilgilenmeye!” davet ediyoruz!

Konu üzerine Eğitim Sen’in yaptığı açıklamayı aşağıya aynen alıyoruz!

                                                Çaycuma Sanat

...

 

AKP Çaycuma İlçe Başkanı Çolakoğlu, ihraç edilmemizde herhangi bir yargı kararı olmadığını ve göreve iade komisyonunun kurulmadığını ya gerçekten bilmiyor ya da açıklaması kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir girişimdir

 

Radyo Tek'te yayınlanan Gündem Özel programına konuk olan AKP Çaycuma İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu gazeteci Davut Uyar ve İlker Bostancı’ının referanduma ilişkin sorularını yanıtladı. Programda Çolakoğlu’na 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan KHK ile ihraç edilmemiz hakkında ne düşündüğü de soruldu.

AKP Çaycuma İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu, “Bu arkadaşların ihraç edilmiş olması siyasi bir karar değildir. Bu konuda yargı bu şekilde karar vermiştir, yargı bağımsızdır. Valilik bünyesinde bir komisyon kurulmuştur. İtiraz edenlerin dilekçelerine bakılıp karar verilmektedir. İhraç edilen arkadaşlar imza kampanyası ve başka etkinlikler yapmaktadırlar.” demektedir.   

Öncelikle belirmek isteriz ki Çolakoğlu’nun belirttiği gibi ihraç edilmemizle ilgili herhangi bir yargı kararı olmadığı gibi hakkımızda başlatılmış herhangi bir adli işlemde de yoktur. İktidar partisi ilçe başkanı Çolakoğlu, ihraç edilmemizde herhangi bir yargı kararı olmadığını ve göreve iade komisyonunun kurulmadığını ya gerçekten bilmiyor ya da bu açıklaması kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir girişimdir.

Bir kez daha belirtiyoruz. Herhangi bir suçlama yöneltilmeden, idari ve adli işlem yapılmadan, savunma hakkı bile tanınmadan kamu görevinden çıkarıldık. Bu durum hukuken en ağır yaptırımdır ve başta Anayasa ve yasalar olmak üzere hukuka, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere de aykırıdır. Ayrıca belirtmek isteriz ki Çaycuma Cumhuriyet Başsavcılığından 20 Şubat 2017 tarihinde aldığımız Adli Sicil Kaydı Sonuç Belgesindeki "Adli sicil kaydı yoktur. Adli sicil arşiv kaydı yoktur." yazılı belgeyi Çaycuma Kaymakamlığı OHAL Bürosuna vermiş olduğumuz göreve iade edilme talepli dilekçelerimize de  eklemiştik.

Yine Çolakoğlu’nun belirttiği gibi Zonguldak Valiliği OHAL Bürosu’nda göreve iadelerle ilgili bir komisyon kurulmamıştır.  Hükümet, 23 Ocak’ta yayınladığı kendi KHK’sine uymadı ve 1 ay içinde kuracağını ilan ettiği, mağduriyetlerin giderilmesi için oluşturulacağı belirtilen 7 kişilik OHAL Komisyonunu hala kurmamıştır.  

15 Temmuz darbe sürecinin fırsata çevrilerek OHAL uygulaması başlatıldı bu kapsamda çok sayıda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarılırken, darbe girişimi ile hiç ilgileri olmadığı halde aralarında Eğitim Sen üyelerinin de bulunduğu kamu emekçilerine, özellikle toplumun aydınlık geleceği için emek harcayan, bilimsel ve laik eğitimi savunan öğretmenlere yönelik açığa alma, ihraçlar, sürgünler yaşandı.

Bizim ihraç edilmiş olmamız kesinlikle tesadüf değildir. Çaycuma’da sayıları oldukça fazla olan sıbyan mekteplerine karşı sendikamızın temel eylem ve etkinliklerinden birisi olan “okul öncesi eğitimin zorunlu olması”na yönelik çok ciddi bir çalışma yürüttük. Okul öncesi eğitim alanında yaşanan sorunlar Çaycuma üzerinden Türkiye ve TBMM gündemine gelmiştir. Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğünün yılbaşı kutlamalarının Hıristiyan Batı kültürünün bir geleneği olduğunu öne sürerek yılbaşını yasaklaması, Anayasa’nın 24. Maddesine aykırı olduğu biline biline okul müdürlerinin emir yazısı ile zorunlu olarak camiye hatip indirmeye çağrılması gibi laik ve bilimsel eğitim karşıtı birçok uygulamaya Eğitim Sen kimliği ile demokratik tepkimizi gösterdik.  Yaptığımız bu etkili çalışmalar ile hedef haline geldik.

Meslekten ihraç edilmemizin hemen ardından başta Çaycuma olmak üzere Zonguldak ve Türkiye genelinde haklı olarak büyük bir tepki oluşmuştur.  Uğradığımız haksızlık yerel ve ulusal basındaki çok değerli yazarlar tarafından gündeme getirilmiştir. Toplumun her kesiminin, öğrenci velilerimizin, öğretmen arkadaşlarımızın, maarif müfettişlerinin, milli eğitim yöneticilerinin, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, gazetecilerin, yazar ve şairlerin bizlerin öğretmenliği ve sendikal çalışmalarına yönelik görüş ve değerlendirmeleri basın yayın organlarında sürekli yer almakta, “İhraç edilecek değil; ödüllendirilecek öğretmenler!” olduğumuz vurgulanarak göreve başlatılmamız talep edilmektedir.

Çaycuma halkı bizlerin ihraç edilmesini kabul etmediğini kesintisiz süren dayanışmasıyla ve kısa bir sürede toplanan binlerce imzasıyla göstermiştir. İmza verenler arasında AKP’ye oy verdiğini söyleyen çok sayıda yurttaşımız da bulunmaktadır. Öğrenci velilerimiz başta olmak üzere, milletvekilleri, belediye başkanları, eğitim emekçileri, yazarlar, şairler, gazeteciler, sendika, dernek, meslek örgütü, siyasi parti yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu farklı meslek grupları ve halkın farklı kesimleri bizlerle dayanışma içinde olmaya devam etmektedir.

Bizi Çaycuma ve Zonguldak kamuoyu başarılı öğretmenliklerimizin yanı sıra, Eğitim Sen yöneticileri olarak, herkesçe bilinen sendikal faaliyetlerimizle tanımaktadır. Okul öncesi eğitimin zorunlu olmasına yönelik yürütülen kampanyalar, okullara ücretsiz ulaştırdığımız on bine yakın kitap, iki yüz bine yakın bilim dergisi, ücretsiz kaynak kitaplar, binlerce çocuğu defalarca özellikle de köy çocuklarını ücretsiz tiyatrolarla, satranç turnuvalarıyla buluşturmuş olmamız yaptığımız çalışmalardan birkaçıdır.  Yine her yaş grubundan öğrencileri edebiyatımızın önde gelen yazarlarıyla buluşturup imza günleri düzenleme, Çaycuma’da her kesimin şenliğine dönüşen uçurtma şenliği gibi etkinliklerle her kesimin takdirini toplamıştır.

Hiçbir hukuksal dayanağı olmadan sorgusuz sualsiz OHAL zırhına sığınılarak isimlerimizi belirleyip ihraç edilmemize neden olanların hukuk önünde hesap vereceğinden en küçük bir şüphemiz yoktur. Mutlaka geri döneceğiz, öğrencilerimizle yine sınıflarda buluşacağız. Bilinmelidir ki hukuk bir gün herkes için gerekecektir!

 

İsmet Akyol Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri

Gökhan Taner Günsan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi

 

Bu yazı  1640 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş