ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 9.06.2017

Nihat Kantarcı Anadolu Lisesinden Bilim Fuarı!

Çaycuma Nihat Kantarcı Anadolu Lisesinin düzenlediği Bilim Fuarı izleyenlerin yoğun ilgisini çekti. Bölgemizin yer altı ve yer üstü bitki, canlı ve diğer varsıllıkları başta olmak üzere, insanlığın çözüm aradığı konulara ilişkin projelerle harmanlanan Bilim Fuarında, proje çalışmalarını yürüten öğrencilerin bilgilendirme düzeyleri de övgüye değerdi!

Bilim Fuarına ilişkin olarak görüştüğümüz N.Kantarcı Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Fatih Eroğlu, fuara ilişkin şunları söyledi; “Çaycuma Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi bu yıl ilk defa “4006 Bilim Fuarı Şenlikleri”yle tanıştı. Bundan önceki yıllarda da bu türden çeşitli çalışmalarımız oldu ancak TÜBİTAK Bilim Fuarı destekli ilk projelerimiz olması açısından bu bir ilkti.

Biyoloji, Coğrafya, Tarih ve Fizik dallarında olmak üzere dört ana başlıkta çalışmalar yapıldı. Biyoloji dalında; ben Fatih Eroğlu ve Seher Asena Gülpınar, Coğrafya dalında; Mutlu Hancı, Tarih dalında;  Elvan Özcanve Fizik dalında; Mustafa Azizoğlu rehber öğretmen olarak görev aldık.

Bu proje kapsamında hazırlıklarımız, üç ay süren ciddi, sistemli, özverili ve öğrenci merkezli çalışmalarla nihayet 5 Haziran günü başarılı bir şekilde sunuldu.

Proje ana başlıklarımız şunlardı; Biyoloji; Çevremizdeki böcek çeşitliliği, Çevremizdeki bitki türlerini (ağaç ve çalılar) tanımak, Çok parmaklılık (polidaktili) yaygınlığı, Renkli papatyalar, Işık dalga boyunun bitki gelişimine etkileri, Mitoz bölünmenin soğan kök hücrelerinde görüntülenmesi, Toprak içindeki canlılar, Okulumuzdaki öğrencilerin bazı genetik karakterlerinin sınıflandırılması, Şeffaf kuluçka makinesi, Bitkilerdeki Enerjisiz su taşınması, Hücre.

Coğrafya; KeSunta, Küresel ısınmaya karsı soğuk okyanus akıntılarının desteklenmesi, Drenaj taban suyu seviyesinin yüksek olduğu sorunun çözümüne yönelik çalışma, Etilen gazının tarımda verimliliği artırması, Çaycuma'nın sosyo-kültürel durumunun ilçeye gerçekleştirilen göçlerle ilgili bağlantısı.

Tarih; Çaycuma Etnografya ve Tarih evi, Çaycuma'nın Sözlü Tarihi.

Fizik; Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmek, bu enerjiyi depolamak ve kullanabilmek.) derslerinden toplam 20 proje sunuldu.

Genel olarak öğrencilerimizin yaşayarak öğrenmelerine ve ileride kullanabilecekleri davranışlara sahip olmalarını sağlanmaya çalıştık.

Bu projelerdeki çalışmalara katılan öğrencilerimize proje öğretmenlerimize ve okulumuzdaki öğretmen ve idari kadromuza ayrıca Tuna Ölger öğretmenimize bize yardımlarından dolayı ekip olarak teşekkür ediyoruz. Yapılan çalışmaların ödüllendirmek için gelen ziyaretçilerimize de teşekkür ederiz. Bizi yalnız bırakmayan dostlarımıza da teşekkürü bir borç biliriz. Okullarda yapılan bu tür etkinliklere ilçedeki okullardan öğrenci katılımının ciddi derecede sağlanması için çalışmalar kuvvetlendirilmeli.”

 

Bu yazı  761 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş