ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 9.06.2017

Gökhan Taner Günsan'a Sennur Sezer şiir ödülü!

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası  tarafından şair, yazar Sennur Sezer anısına düzenlenen ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’ sahiplerini buldu. Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, yarışmada “Bu Şiir” isimli şiiriyle ikinci oldu. 

Gıda-İş Sendikası’nın Şair-Yazar Sennur Sezer’in anısını yaşatmayı hedefleyerek düzenlediği “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri”nin ikincisi de sonuçlandı.

Yarışmaya Türkiye’nin her coğrafyasından geçici, taşerona bağlı olarak sendikasız, güvencesiz çalışanlar, sigortasız çalışmak zorunda bırakılan işçiler, ev işçisi kadınlar, yurt dışından emekçiler ve emekliler katıldı. 

Öykü dalındaki seçici kurulda; Adnan Özyalçıner, Ayşegül Tözeren, Aslı Erdoğan, Zeynep Uzunbay, Türker Ayyıldız yer aldı. Şiir dalında ise Orhan Alkaya, Gülce Başer, Nalan Çelik, Şükrü Erbaş ve C. Hakkı Zariç tarafından şiirler incelendi. 

ŞİİR ÖDÜLÜ: TELAFFUZUN İNTİHARI

Yarışmanın şiir dalında birinciliğe Recep Karaman “Telaffuzun İntiharı” isimli şiiriyle, ikinciliğe Gökhan Taner Günsan “Bu Şiir” isimli şiiriyle, üçüncülüğe İ. Deniz Aslan “Bir Buluttu Kızımın Saçları” isimli şiiriyle layık görüldü. 

Mansiyon ödüllerine sırasıyla Narin Yükler’in “Mevsimlik Göç”, İsmail Biçer’in “Yitik Dirim”, Oya Özgün Özder’in “Kovuk”, Felek Yılmaz’ın “Üçgeninde Kadın”, İ. Ulaş Aslanboğan’ın “Adını Koymadığım Şeyler Var”, Nilgün Emren’nin “Yedinci Mühür”, Serdar Çelik’in “Karanlığın ve Aydınlığın” layık görüldü.

Kendisiyle görüştüğümüz eğitimci şair Gökhan Taner Günsan; “Emek eksenli bir dünya görüşüne sahip ve emeğin mücadelesinde önemli bir yeri olan şair Sennur Sezer adına düzenlenen şiir yarışmasında şiirimin ikinci olarak dereceye girmesi ödülden daha çok adımın Sennur Sezer’le yan yana anılmış olması adına beni mutlu etti. Bu ödül bana şiir adına daha iyi ve mücadelenin içinde ürünler verme sorumluluğu yükledi. Gelecek güzel günlere olan inancımı yazdığım şiirlerle sürdürüp katkı koymamı sağlayacak olan bu ödülü emeğiyle geçinen ve işi, aşı, geleceği elinden alınan tüm insanlara adıyorum. Şiirimi ödüle değer gören seçici kurula teşekkür ediyorum!” dedi.

Ödüller, Sennur Sezer’in doğum günü olan 12 Haziran 2017 Pazartesi günü, Cezayir Konferans Salonu’nda saat 19.00'da yapılacak törenle sahiplerine verilecek.

EN İYİ ÖYKÜ: ‘ACI BİR SÖZCÜKTÜR’ 

Seçici Kurul “Sennur Sezer Emek - Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” 2017 Yarışması Değerlendirme Sonuçlarına göre; öykü dalında birinciliği “Acı Bir Sözcüktür” isimli öyküsüyle Şeyma Koç; ikinciliği “Babamın Penceresi” isimli öyküsüyle Burhan Yeşilyurt; üçüncülüğü ise “Kan” isimli öyküsüyle yarışmaya katılan Sitem Şanlı kazanmıştır. 

Ayrıca Anıl Can Uğuz “Hikmet ve Şöbiyet” isimli öyküsüyle mansiyon ödülü almaya değer görüldü.

 

Bu yazı  831 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş