ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 15.06.2017

ÇAYCUMA KIZILAY DERNEĞİ KAPATILDI!

Kızılay Genel Merkezinde neler oluyor?

Çaycuma’nın en etkin sivil toplum kuruluşlarından olan ve etkinlikleriyle gündem oluşturan Çaycuma Kızılay Şubesi, Kızılay Genel Merkezinin aldığı kararla kapatıldı!

 

Son Kızılay Genel Kurulunda yönetime gelen Dr. Kerem Kınık başkanlığındaki Yönetim Kurulu, Türkiye genelindeki 700 şubeden 319 tanesini kapatma kararı aldı!

Genel Kurulda kendisini değil de diğer adayı destekleyeceklerini beyan eden şubelerin tamamı kapatıldı. İlginç olanı da kapatılan şubelerin, Kızılay Derneğinin en etkin şubeleri olması!

 

ŞUBE BAŞKANI NİLGÜN ÇELİK’E SORDUK

 Çaycuma’nın sevilen eğitimcilerinden Nilgün Çelik, başkanlığını yürüttüğü Kızılay Çaycuma Şubesinin çalışmalarını organize ediyordu. Başkan Çelik’e yaşanan süreci sorduk. Nilgün Çelik şunları söyledi;

“1 Ocak1974 tarihinde kurulan Kızılay Çaycuma şubesi kırk üç yıldır faaliyetlerini sürdürmektedir. 2010 yılından itibaren Çaycuma Kızılay Şubesinde yedi Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşımla birlikte gönüllü olarak hizmet vermekteydik.

Kadın kollarını oluşturduk, gelir sağlayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için gönüllülerimizle kahvaltı ve kermesler düzenledik.

Her yıl 29 Ekim/04 Kasım Kızılay Haftasında okullara gidip Türk Kızılayı’nı ve faaliyetlerini anlattık. Hatta bu yıl beldelerdeki okullara gitmeye başladık. Yıl içerisinde Kan Bağışı kampanyaları düzenledik. Diğer kurumların düzenledikleri kan bağışı kampanyalarına destek verdik.

Şubemize vatandaşlar tarafından yapılan ayni ve nakdi bağışları ihtiyacı olanlara ulaştırdık.

Yurt dışına yapılan yardım çalışmalarında yüz elli koli malzeme gönderdik. (Battaniye-Her çeşit Giyim-Bebek Maması-Ayakkabı-Bot)

Ramazan ayında gıda paketi hazırlayıp dağıttık.

2010 yılında Orman Bölge Müdürlüğünün desteği ile Türk Kızılayı Çaycuma Şubesi Ormanı (Albuzlar Karşısı) oluşturarak sekiz yüz fıstık çamı diktik.

Türk Kızılayını tanıtmak için Belediye ve Kaymakamlık etkinliklerinde stantlar açtık.

Kurban Bayramında kurban bağışlarını alıp Genel Merkeze gönderdik. Kurban etlerinden gelen kavurmaları ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırdık.

Geniş katılımla düzenlenen bisiklet turunda her bisiklete öğrencilerin yapmış olduğu kan bağışı afişlerinden takılarak kan bağışının önemine vurgu yapıldı.

Bulunduğu yerden dışarıya çıkmamış ve hiç Anıtkabir’i görmemiş otuz beş yaş üstü kırk bayanı Ankara’ya götürdük. Anıtkabir, Eski Meclis ve Yeni Meclisi gezdirdik.

Belediye Başkanımızın 2019 yılı sonuna kadar kullanımını Çaycuma Kızılay Şubesine verdiği bir iş yerini ofis olarak kullanıyorduk. Çaycuma Ziraat bankasından ve Çaycuma Halk Eğitimi Merkezinden aldığımız masa, koltuk ve dolaplarla şubemize bir ofis yapmıştık.

31 Mayıs 2017 günü Genel Merkez Yönetim Kurulu kararı ile gelen yazıda, çalışmalarımızın yetersiz olduğu, Genel Merkezin Misyon ve Vizyonuna yönelik çalışmadığımız, çevredeki kurum ve kuruluşları harekete geçiremediğimiz gerekçesiyle Çaycuma Kızılay Şubesinin kapatma kararı bize ulaştı.

08 Haziran 2017 tarihinde Genel Merkezden gelen müfettiş bütün evrakları, bayrakları Kızılay ile ilgili ne varsa hepsini alıp gitti. Kırk üç yıldır faaliyet gösteren bir dernek yok oldu.”

 

Bu yazı  757 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş