ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 15.06.2017BU TOPRAKLAR SAHİPSİZ Mİ?

Çaycuma’nın merkezinde olduğu Filyos Vadisindeki birinci sınıf verimli tarım arazilerinin çok parçalılığı üretim ve yatırımın önündeki en büyük sorunken Arazi Toplulaştırmanın hiç gündeme gelmemesi kimsenin bu topraklara içtenlikle bakmadığı kaygısını oluşturuyor!

Saltukova, Hacılar, Yeniköy, Adaköy, Serdaroğlu, Nebioğlu, Perşembe, Uluköy, Kayıkçılar, Gemiciler, Bakacakkadı güzergâhındaki arazilerin müşterek tapulu ve parçalanmış mülkiyetli yapısı, Modern Tarım yatırımlarının önündeki en büyük engeldir.

Serdaroğlu ve Kahvecioğlu Köylerinde yaşanan arazilerin sahiplerine tapulanması sorunu yaşanırken, bölgedeki tek arazi sıkıntısının bununla sabit olmadığı bilinmelidir.

Bölgemizdeki arazilere yapılacak tarımsal yatırımların en büyük sorunu mülkiyettir. Bölgedeki bu müşterek yapıyı düzeltmenin tek yolu Arazi Toplulaştırmasıdır. Arazi Toplulaştırmasının başlatılabilmesi için iki yol var; 1-Tarla müştereklerinin imza toplayarak toplulaştırma istemesi, 2-Bakanlar Kurulunun Zorunlu Toplulaştırma kararı alması.

Bölgemiz bu yöndeki çalışmaları beklemektedir.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI NEDİR?

Arazi toplulaştırılması; aynı kişiye veya çiftçi ailesine ait, çeşitli nedenlerle, ekonomik üretime olanak vermeyecek biçimde veya toprak muhafaza ve zirai sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede; parçalanmış, dağılmış, şekilleri bozulmuş dağınık, küçük arazi parçalarının ve hisselerinin bir araya getirilerek, muntazam şekiller halinde birleştirilmesi, bütünleştirilmesi ve işletmelerin yeniden düzenlenmesi işlemidir.

Arazi Toplulaştırması; tarımsal üretimin arttırılması amacıyla, küçük parseller halinde birden fazla parçaya bölünmüş, değişik yerlere dağılmış veya elverişsiz biçimde şekillenmiş arazilerin; modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin getirilmesine en uygun bir şekilde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve düzenlenmesi işlemine denir.

Kırsal Kalkınma Planlarında arazi toplulaştırması etkin ve etkili bir arazi yönetim aracı olarak sadece arazi parçalanması sorunlarına çözüm getirmemekte, aynı zamanda kırsal kalkınma içinde bir araç olmaktadır.

NE YAPILMALI?

Filyos Vadisi olarak adlandırılan ve geniş bir araziyi kapsayan alanda yapılacak Arazi Toplulaştırması çalışmalarının doğrudan ve etkin olarak başlatılmasının en sonuç alıcı yolu Bakanlar Kurulunun, “Zorunlu Arazi Toplulaştırması Yapılması” kararı alıp alan etütlerinin başlatılmasıdır.

Biz, Çaycuma Sanat olarak bölgemiz Milletvekillerine ve özellikle iktidar yöneticilerine sesleniyoruz; Filyos Vadisinde Modern Tarımsal yatırımların yapılabilmesi için Arazi Toplulaştırması şarttır! Bu yaşamsal adımı atmak için sizlerin girişimi ve desteğine ihtiyaç vardır. Topraklarımızın heba olmaması, göçün durdurulması, bölgeye ekonomik girdi sağlanması için Arazi Toplulaştırması Projesine destek vermeliyiz! 

 

Bu yazı  901 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş