ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 3.07.2017

YENİKÖY’DE FUTBOL GELENEĞİ!

Daha on, on beş yıl öncesine kadar türlü çeşit bayram geleneğinin yaşandığı köylerimizde, yaşanan göç ve değişen zaman etkisiyle sönük geçen bayramlar, yeni geleneklerin oluşmasına neden oluyor.

İlçemize bağlı Yeniköy’de, beş altı yıldan beri, yaşlı ve genç futbolseverlerin katıldığı Bayram Futbol Geleneği sürdürülmekte. Her yaş grubundan birçok kişinin katıldığı bu maçlarda elbette ki oldukça neşeli anlar yaşanmakta. Futbolun güzelliği ve sportmenliğiyle, büyük küçük demeden dostluk ve kardeşliğin birbirine eklemlendiği maç sonunda çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

Yeniköy Muhtarı Ercan Kukuş, konuya ilişkin şunları söyledi; “Köyümüz büyük bir köy olmasına karşın yaşanan göç nedeniyle ancak bayramdan bayrama toplanılabiliyor. Köyde yaşayanların en az iki katı yurtiçi ya da yurtdışında yaşamakta. Bizim çocukluğumuzda bayram ev gezmeleri olurdu. Horoz koşuları olurdu. Birçok güzellikler bir arada yaşanırdı. Ancak son yıllarda bunların hepsi kayboldu. Dört beş yıldır köyümüzün çayırlığındaki futbol sahamızda genç, yaşlı futbolseverlerin katıldığı maçlar yapılmakta. Bu bayram da bu gelenek sürdü. Bundan çok memnunuz. Futbol, köylülerimizin birbiriyle kaynaşmasına aracılık ediyor. Bu geleneği gelecek bayramlarda da sürdüreceğiz!”.

 

Bu yazı  780 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş